Sabancı Ailesi’ne ait YASA’nın cezası ABD tarafından kaldırıldı

Gökmen Mert KURAL

ABD Hazine Bakanlığı, geçen yıl ekim ayında ham petrolünü belirlenen tavan fiyatın üstünde taşıdıkları gerekçesiyle Türkiye ve BAE’den iki denizcilik şirketine yaptırım kararı almıştı.

ABD, G7 ülkeleri ve Avustralya’nın 2022 Aralık ayında Ukrayna’yı işgal eden Rusya’nın petrol gelirlerini sınırlamak amacıyla yürürlüğe soktukları “tavan fiyat” uygulamasıyla alınan yaptırım kararına maruz kalan Türk şirketi olan Sabancı Ailesi’ne ait Yasa Denizcilik, alınan karara kalşı verdiği mücadeleyi kazandı. Aradan geçen 6 ayın ardından Yalçın Sabancı’nın kurduğu Yasa Denizcilik’e ait tankere uygulanan yasak kaldırıldı. ABD Yönetimi, kara listeye alınan ilk tankerin ticarete geri dönmesine izin verdi. 116.000 dwt’luk 2007 yapımı Yasa Golden Bosphorus ve tescilli sahibi Ice Pearl Navigasyon artık güvenli şekilde ticarete devam edecek.

80 DOLARIN ÜZERİNDE FİYAT İDDİA EDİLMİŞTİ

Hatırlanacağı gibi Rus ham petrolü için varil başına belirlenen 60 dolarlık fiyatın üstünde taşımacılık yapan şirketlere yaptırım başlamıştı. Alınan karar uyarınca Golden Bosphorus tankerinin sahibi YASA Holding’in bağlı olduğu Ice Pearl Navigation SA ile BAE merkezli SCF Primoyre tankerinin sahibi Lumber Marine SA şirketlerine yaptırıma maruz kalmıştı.

ABD Yönetimi’nden yapılan açıklamada Türk şirketin Rus ESPO ham petrolünü varil başına 80 doların üzerinde bir fiyata taşıdığı, BAE merkezli şirketin de varili 75 doların üzerindeki bir fiyata Novy Port Rus ham petrolü taşıdığı ifade edilmişti.

YASA, İTİRAZ ETMİŞTİ

Alınan karar sonrasında YASA Holding açıklamasında, Golden Bosphorus tankerinin şu an ABD’li petrol şirketi Exxon Mobil ile 3-5 aylık bir charter sözleşmesi bulunduğu, şirketin ayrıca Londra merkezli önde gelen sigorta şirketlerinden Rusya menşeli kargo taşımak için gerekli belgelere sahip olduğu kaydedilmiş, Yasa Holding, bir yılı aşkın süredir şirket politikası olarak Rusya’dan ham petrol taşımacılığı yapmadığını da vurgulanmıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir