Kuşadası’nda dalış turizmi erken hareketlendi

Özellikle nisanda önceki senelere göre yüksek seyreden hava sıcaklıkları Kuşadası’nda dalış turizmini canlandırdı. 

Turistler Kuşadası’nda dünyanın en büyük batık uçaklarından biri Airbus A300, tek motorlu uçak ve mağara bulunan 13 resif noktasında dalış yaparak su altının güzelliğine tanıklık ediyor. 

Dalış eğitmeni Tağmaç Saraçoğlu, sezonun erken başladığını ve talebin günden güne arttığını anlattı. 
 
“Havaların güzel gitmesi önceki yıllara göre sezonu daha hareketli hale getirdi. Dalış sektöründe bir hareketlenme oldu. Havaların çok güzel gitmesi, yağmurun olmaması, havanın güneşli olması, rüzgarın olmaması, denizin sakin olmasından dolayı dalışa talep fazla oldu” diyen Saraçoğlu, denizin altında sıcak su kaynaklarının yanı sıra eski taş çapaları ve seramik parçalarının da olduğunu dile getirdi. 

Liman bölgesine yakın alanlarda teknelerden kalan parçalara rastlandıklarını anlatan Saraçoğlu, şöyle konuştu: 

“Tüm bu güzellikleri misafirlerimize gösterip geçmişle onları yaşatmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda kovuk dalışımız mevcut. Pamucak bölgesinde bulunan kovuk dalışımız 5-6 metrede tek yönde güneş ışığında geldiği bir nokta. Buradan da sertifikalı dalgıçlar geçirerek heyecan, adrenalin yaşamalarını sağlıyoruz. Duvardaki mercanları, hafif sıcak suyu hissederek oradan da geçiş yaptırıyoruz.” 

İskoçya’dan gelen Ross Urquhart da ilk kez dalış yaptığını belirterek, “Burada bir sürü su altı canlısıyla karşılaştım. Dalış yapmayı herkese tavsiye ediyorum” dedi. 

Kuşadası’na 2 yıldır geldiğini aktaran Sevil Terzioğlu ise “Çok keyifli ve inanılmaz güzelliklerle karşılaşıyorsunuz. Bizi girer girmez deniz tavşanı karşıladı. Dış dünyayla bütün ilişkileriniz kopuyor. Sadece siz varsınız, gözleriniz var ve dalış ekibiniz var. Tamamen bir terapi aslında benim için. Kuşadası’nın su altı faunası çok zengin. Kimi noktalarda antik kalıntılara da rastlayabilirsiniz” diye konuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir