‘Kanun Hükmü’ne gösterime 1 saat kala yasak

Ankara Film Festivali ve Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarılan, Türkiye gösterimini 19.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde yapması beklenen ‘Kanun Hükmü’ belgeselinin gösterimine Çankaya Kaymakamlığı tarafından izin verilmedi.

“KHK MESELESİNİ ASLA TARTIŞMAK İSTEMEDİKLERİNİN GÖSTERGESİDİR”

Festival kapsamında yapılacak olan yürüyüşün de engellendiğini söyleyen ve yasak kararını değerlendiren Yönetmen Nejla Demirci, şöyle konuştu:

“Öncelikle çok üzgünüm. Yapmak istediğimiz yürüyüşümüzü de engellediler. Teker teker gönderdiler. Sanat yürüyüşü olmasını istemediler. Festivalde bir açılış olacak ancak filmimiz gösterilemeyecek. Burada kötü olan şey festival filmi göstereceğini deklare etti. Yasak son dakikada geldi. Bu durumu değerlendiremiyorum bile. Tamamen her şey hukuksuz. Bir filmi suçlu ilan etmek Türkiye sinemasına vurulmuş bir darbedir. Seyretmedikleri bir filmi suçlu ilan ettiler. Antalya Film Festivali’nde bakanların izlemedikleri bir filme yorum yapmasını kınamıştım ve izlemeleri için çağrı yapmıştım. Kendilerine öneride bulunmuştum. Kültür Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştuk. Filmi izledikten sonra da bu tavrı sergiliyorlarsa bu KHK meselesini asla tartıştırmak istemediklerinin göstergesidir. Bir filmi suçlu ilan edip onun gösterimini engellemek suçtur. Türkiye sinemasına yapılmış bir darbedir. Sansür de değil, sinema darbesidir.”

ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ SEÇKİSİNDEN ÇIKARILMIŞTI

Nejla Demirci’nin filmi geçen sene Antalya Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışma kategorisinde yer almış ancak daha sonrasında çıkartılmıştı. Film tepkiler üzerine geri yarışma seçkisine dahil edilmiş ancak bu sefer de Kültür ve Turizm Bakanlığı festivalden çekildiğini duyurmuştu. Aynı gün festival yönetimi bir geri adım daha atmış ve belgeseli festival programından çıkarmıştı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek yaptığı açıklamayla festivalin iptal olduğunu duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir