Türkiye Kültür Yolu Festivali, 13 Nisan’da Adana’da başlıyor

Türkiye Kültür Yolu Festivali projesine dahil edilen ve bu yıl 12. kez düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı ile festival daha da renklenecek. 

Festival kapsamında, 30’dan fazla noktada konserler, sergiler, söyleşiler ve her yaşa uygun etkinlikler, 9 gün boyunca Adanalılara sunulacak. Renkli Dev Karnaval Korteji başta olmak üzere birçok etkinlik Adana’da festival ziyaretçileriyle buluşacak. 

Mert Demir, Haluk Levent, Fatma Turgut, Emircan İğrek, Köfn Merkez Park’ta, Gece Yolcuları, Kafadar gibi birçok farklı müzisyen ve grup ise Atatürk Parkı’nda sahne alacak.

 İsmail Altunsaray ile Öykü Gürman Atatürk Parkı’nda Neşet Ertaş türkülerini seslendirecek. 

Refik Anadol’un ‘Makine Halüsinasyonları: Mercan Rüyaları’ veri heykeli Anıt Müze’de sergilenecek. 

Ayrıca festivale özel üretilen, festival rotasındaki şehirlerin ikonik yapıları ve Türkiye’nin tarih ve kültür zenginliğinin vurgulandığı, ‘Atatürk Kültür Yolunda’ adlı eser, yapay zeka algoritması kullanılarak Tren Garı’nda festival ziyaretçilerinin beğenisine sunulacak. 

Eserde, festival rotasındaki 16 şehrin ikonik mimari yapıları, Türkiye’nin tarih ve kültür zenginliğinin önemli birer sembolü olarak sergilenecek. Atatürk’ün bu şehirlerde ziyaret ettiği önemli yapılar, yapay zeka destekli dijital sanatla yeniden hayat bulacak. 

‘Eskizden Piksele Dijital Sanat: Anadolu Edition’ sergisi, restore edilerek müzeye dönüştürülen ve festivale özel hazırlanan birçok sergiye ev sahipliği yapacak Milli Mensucat Fabrikası’nda sanatseverlerle buluşacak. 

Adana Müze Kompleksi, festival için özel olarak hazırlanan sergilerden ‘Matraki: Bir Osmanlı Yıldızı’’na ev sahipliği yapacak. 

Sanatını, organik kavramı üzerine kurgulayan Fulya Alışır’ın ‘Odyssey /Arayış’ adını verdiği sergisi, Tarım Müzesi’nde izlenime sunulacak. 

KAPALI GİŞE OYUNLAR SAHNELENECEK

Festival kapsamında birçok tiyatro oyunu da sahnelenecek. Adana’daki Ramazanoğlu Kültür Merkezi ile 01 Burda PGM, Devlet Tiyatroları’nın kapalı gişe eserlerine ev sahipliği yapacak.

 

Merkez Park’ta 9 gün boyunca içinde birbirinden renkli aktivitelerin, atölye çalışmalarının, sahne gösterilerinin, tiyatroların, oyun alanlarının ve daha birçok etkinliğin yer aldığı ‘Çocuk Köyü’ kurulacak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir