Kapanacağı duyurulan Necip Fazıl Müzesi bir yıl daha aynı yerinde ziyaretçilerini ağırlayacak


NKFKAV tarafından 2019’da Ümraniye’de hayata geçirilen müzede, Türk düşünce hayatında, fikirleri ve eserleriyle derin izler bırakan Kısakürek’in şahsi eşyaları, kullandığı mobilyalar ve bugüne ulaşan hatıraları yer alıyor.

Büyük Doğu Yayınları Genel Koordinatörü Emrah Kısakürek ve NFKKAV Yönetim Kurulu Başkanı Şeyma Kısakürek Sönmezocak, NFKKAV’ın bu zamana kadarki faaliyetlerini, müzenin kapanma sebeplerini ve yakın gelecekte yapmak istediklerini AA muhabirine anlattı.

Emrah Kısakürek, 2015’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşerek Mehmed Kısakürek’in girişimiyle Necip Fazıl Kısakürek’in eşyalarını korumak ve meraklılarına sunmak amacıyla müzeyi kurmaya karar verdiklerini söyledi.

“EKONOMİK KRİZDE, İLK KAYBEDİLEN SİPERLERDEN BİRİ KÜLTÜR SİPERİDİR”

NKFKAV’ı 2015’te kurduklarını ve müzeyi açmak için o tarihte hazırlıklara başladıklarını belirten Emrah Kısakürek, “Evimizdeki eşyalar, belgeler, evraklar, fotoğraflar her şey vakıfta toplanmaya başladı. Yer bulma arayışları devam ederek belgelerin nasıl sunulacağına ilişkin hazırlıklar yapıldı. 2019’a kadar ne bir yer bulabildik ne de bir alan gösterilebildi. Planlanan yerler maalesef başka kurumlara tahsis edildi. Biz de 2019’da kendi imkanlarımızla Ümraniye’de Keresteciler Sitesi’ndeki yere geldik. Burayı kiralayıp 1 ay içinde bir müze oluşturduk.” dedi.

Kısakürek, müzenin açılışından 7-8 ay sonra Kovid-19 salgınının başladığını ve bu sebeple müzeyi çok fazla duyuramadıklarını aktararak, şunları kaydetti:

“Sosyal medyanın ve çeşitli etkinliklerimizin etkileriyle bizimle irtibata geçen öğrenciler, doktora öğrencileri, profesörler ve okullar oldu. Belirli periyotlarda ziyarete gelerek burayı değerlendirdiler. Biz 2024’e kadar Büyük Doğu Yayınlarının bütçesiyle müze ve araştırma merkezi çalışmalarımıza devam ettik.”

“Fakat yayıncılık zor zamanlardan geçiyor. Bu ekonomik krizde, ilk kaybedilen siperlerden biri kültür siperidir ve kitap okuma kısmıdır. Dolayısıyla Üstad’ın kitaplarının yayını devam etse de artık gelirimiz buranın giderlerini karşılayamaz duruma geldi. “

“Mal sahiplerinden de belirli bir kira artışı beklerken bir zaman sonra 3 katına çıkan bir kiraya dönüştü. Biz de bunu sürdüremeyeceğimizi düşünerek ve öngörerek kapatma kararı aldık. Bundan sonra şehir değiştiririz, Türkiye’nin her yerinde depomuz olabilir ama müzeyi bir yerde teşkil etmemiz için biraz daha ekonomik gücümüzün olması gerekiyor. “

“Tabii bu haber yayıldıktan sonra bizi bazı büyüklerimiz aradı. ‘Ne yapabiliriz?’ konusunda da bizlerle görüşme talep ettiler. Kendi yoğunluklarımız sebebiyle hemen iştirak edemedik ama önümüzdeki birkaç gün içinde onlarla da görüşerek belki daha güzel sonuçlara ulaşacağız.”

“KISA BİR SÜRE İÇİN BURADA FAALİYETE DEVAM EDECEĞİZ”

NFKKAV Yönetim Kurulu Başkanı Şeyma Kısakürek Sönmezocak ise ekonomik koşulların değişmesi sebebiyle kitaba eskisi kadar değer verilmediğini gözlemlediğini vurgulayarak, “Dolayısıyla bu bir şekilde domino taşı gibi, devrildiği anda hepsi gitmeye devam ediyor. Vakıf zaten düzenli bir bağış alan bir vakıf değil. Tabii ki istiyoruz ama henüz böyle bir girişim olmadı. Büyük Doğu Yayınları himayesinde bu zamana kadar varlığını sürdürdü.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir